Polowania, niszczenie lasów i rozległa utrata siedlisk – to główne przyczyny wymierania szympansów, jednego z najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt na świecie. W naturze można je zobaczyć między innymi w Parku Narodowym Gambii.
Park Narodowy został założony w 1978 roku. Składa się z pięciu wysp na rzece Gambia, o łącznej powierzchni 585 ha. Wyspy porośnięte są tropikalnym lasem deszczowym.
W 1979 roku do parku sprowadzono wyjątkowy gatunek – szympansy. Zostały one odebrane nielegalnym handlarzom w Afryce. Na terenie Parku założyły swoje bezpieczne siedliska, odbudowują populację i są nadzieją na przetrwanie tego gatunku w naturze.
Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą
Teren Parku jest niedostępny dla turystów. Można jednak udać się na rejs łodzią po rzece Gambia wokół wysp archipelagu i zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu. Taką wycieczkę można znaleźć w ofercie Rainbow. – To prawdziwa gratka dla turystów - zobaczyć szympansy w ich naturalnym środowisku. Co istotne, cała wyprawa odbywa się w poszanowaniu dla natury. Zwierzęta przebywają na terenie ściśle chronionego rezerwatu. Podczas rejsu zbliżamy się na niewielką odległość od rzecznych wysp i dzięki temu możemy spokojnie poobserwować te zwierzęta podczas codziennych aktywności, a przy odrobinie szczęścia możemy również natknąć się na hipopotamy – podkreśla Michał Sztompke, Koordynator Gambii w Rainbow.
W ramach wycieczki „Bliżej ludzi, w zgodzie z naturą” turyści mają szansę poznać kulturę i przyrodę Gambii. Oprócz obserwowania szympansów, w planie wyjazdu jest również wycieczka wzdłuż obrzeża największego senegalskiego Parku Narodowego Niokolokoba (bez wjeżdżania na teren chroniony). Po drodze jest szansa na wypatrzenie populacji małp z rodziny koczkodanów, pawianów, a czasem również antylop przy rzecznym wodopoju, a także wodne safari na terenie Parku Narodowego Kiang West - najbardziej dzikiego terenu dorzecza Gambii. Park zamieszkują różne gatunki małp, guźce, antylopy i kilkaset gatunków bajecznie kolorowych ptaków. Czasem widać na brzegach warany i krokodyle. Przeprawa łodziami po kanałach parku daje możliwość obserwacji wiecznie zielonych lasów namorzynowych.